wtorek 23 października 2018r.  imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna.

<<   Październik   >>
NiPoWtŚrCzPtSo
    1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

STATYSTYKA
Aktualności

22.10.2018

  Nowe ambulanse dla Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego 

Supernowoczesne, funkcjonalne trzy ambulanse zostały w dniu 17 października 2018 roku  uroczyście przekazane Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Karetki poprawią komfort i bezpieczeństwo pacjentów, ale też pracy zespołów ratownictwa medycznego. Zakup ambulansów został sfinansowany z budżetu miasta Radomia. - Przekazaliśmy 1 mln 600 tys. na trzy ambulanse, ale  mamy świadomość, że tabor naszego radomskiego pogotowia ratunkowego dosyć szybko się zużywa. Jedna karetka w ciągu dyżuru wyjeżdża 12  - 13 razy. W ciągu jednej doby zespoły ratownictwa medycznego wyjeżdżają w samym Radomiu około 100 razy. To pokazuje, jak ważne jest, abyśmy podejmowali odpowiedzialne i ważne decyzje i odnawiali tabor,  którym dysponuje radomskie pogotowie. Chcemy aby radomianie czuli się przede wszystkim bezpiecznie.  W kolejnych latach proces odnawiania taboru chcemy kontynuować –  mówił podczas przekazania karetek, prezydent Radosław Witkowski. Nowe ambulanse, które trafiły do radomskiej stacji pogotowia to sprzęt na światowym poziomie.  - Cieszymy się z tego zakupu, zwłaszcza, że karetki są znakomicie wyposażone. Staraliśmy się kupić takie urządzenia, które będą nam długo służyły. Są to między innymi urządzenia do masażu serca, które zdecydowanie usprawnią prowadzenie akcji ratunkowej – podkreśla Piotr Kowalski, dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. W 2015 roku Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego zakupiła jedną  karetkę, w 2016 i 2017 cztery.

 

 

 

 

15.10.2018

    Pro Masovia dla Dyrektora RSPR Piotra Kowalskiego


Dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Piotr Kowalski otrzymał medal Pro Masovia. Wyróżnienie zostało przyznane przez  Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika za wybitne zasługi oraz całokształt działalności na rzecz województwa mazowieckiego. Medal Pro Masovia wręczono podczas uroczystej  gali jubileuszowej z okazji 60.lecia istnienia Automobilklubu Radomskiego.Podczas uroczystości Dyrektor Piotr Kowalski został wyróżniony także przyznanym przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Dyplomem Przyjaciela Dziecka. Natomiast Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego otrzymała przyznaną przez Automobilklub Radomski statuetkę z podziękowaniem za życzliwość i współpracę. Pod nieobecność Dyrektora Piotra Kowalskiego, związaną z obowiązkami służbowymi, medal, statuetkę oraz dyplom odebrał Kierownik Sławomir Góraj.

 

 

 

 


Automobilklub Radomski jest członkiem Polskiego Związku Motorowego i od tego czasu aktywnie promuje bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

12.10.2018

 

12.10.2018

  Na "Ratunek" ćwiczenia na obwodnicy Radomia


Scenariusz ćwiczeń przeprowadzonych w  dniu 10 października 2018 roku zakładał, że na nowej obwodnicy Radomia doszło do wypadku drogowego udziałem kilku samochodów osobowych oraz busa. W wyniku zdarzenia poszkodowanych zostało 11 osób. Celem ćwiczeń było doskonalenie działań uczestniczących w akcji służb: Zespołów Ratownictwa Medycznego Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu i strażaków z PSP w Radomiu.  
Obserwatorami ćwiczeń byli uczniowie klas policyjnych Zespołu Szkół im. Korpusu Ochrony Pogranicza z Szydłowca, a w role osób poszkodowanych wcielili się uczniowie z radomskiego Zespołu Szkół Samochodowych.


 

 

 

 

08.10.2018

E-usługi W Radomskiej Stacji Pogotowia RatunkowegoPacjenci Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego będą mogli wiele spraw załatwić drogą elektroniczną. Od 1 października placówka uruchamia system e-usług. – Wierzę, że ten system znacząco usprawni działalność radomskiego pogotowia, ale przede wszystkim da większy komfort obsługi pacjentom. Ten system znakomicie wpisuje się w realizację pakietu smart city, czyli projektu opartego na nowoczesnych technologiach. Uruchamiamy system e-usług w pogotowiu, bo chcemy, żeby nasi pacjenci mieli jak najlepszą obsługę – mówi prezydent Radosław Witkowski. 

 
W ramach projektu „Informatyzacja Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu wraz z wdrożeniem e-usług dla pacjentów” powstała serwerownia oraz sieć komputerowa, zakupiono nowy sprzęt komputerowy oraz oprogramowanie wspomagające zarządzanie placówką. 

 
- Myślę, że dla mieszkańców Radomia te usługi będą miały największe znaczenie w przypadku nocnej i świątecznej opieki medycznej, bo w ciągu jednej doby po pomoc zgłasza się do stacji pogotowia około 300 osób. Dzięki uruchomieniu e-usług kolejka oczekujących na wizytę pacjentów będzie usystematyzowana. Każdy będzie wiedział, do którego pokoju ma wejść – wyjaśnia wiceprezydent Jerzy Zawodnik. 

 
Projekt przewidywał wdrożenie 7 usług: e-rejestracja, e-ratownik, e-transport, e-noworodek, e-dokumentacja, e-opinia, e-zabezpieczenie. Dotyczą one: rejestracji pacjentów, którzy zgłaszają się po pomoc w ramach nocnej i świątecznej opieki medycznej, a także udostępniania dokumentacji medycznej, zamawiania transportów medycznych czy zabezpieczania imprez masowych. 

 
- Jedną z najważniejszych spraw dla pacjentów pogotowia jest uruchomienie w poczekalni infokiosków. Dzięki nim każdy pacjent będzie mógł dokonać rejestracji przed wejściem do gabinetu, podając swój numer
 
PESEL. Wówczas zostanie sprawdzony w systemie, czy jest ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia. Te informacje będą automatycznie przekazywane do gabinetu lekarza lub pielęgniarki. Jeżeli pacjent był już u nas wcześniej zarejestrowany i figuruje w naszej bazie danych wówczas te dane będą wyświetlone na ekranie monitora w gabinecie łącznie z historią choroby. Lekarz również będzie miał obraz dotychczasowej historii jego choroby. Wszystkie czynności w gabinecie, w tym wydruk recept, skierowań do poradni, zwolnień lekarskich łącznie z przesłaniem ich do ZUS, będą mogły być wykonywane dużo sprawniej – mówi Piotr Kowalski, dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. 

 
Wartość całego projektu wynosi ponad 6,4 mln złotych, z czego dofinansowanie z funduszy unijnych to ponad 5,1 mln złotych.

 

 

25.09.2018

  ŚWIATOWY DZIEŃ SERCA


W najbliższy piątek (28 września 2018r.) w godzinach 10.00 - 13.00 w Urzędzie Miejskim przy ul. Kilińskiego z okazji ŚWIATOWEGO DNIA SERCA Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego organizuje akcję, podczas której będzie można wykonać bezpłatnie pomiar cukru i ciśnienia tętniczego, pulsoksymetrię.
 

 
Chętni będą również mogli odebrać Kopertę życia, kartę „Zgoda na życie” oraz pobrać wnioski: 
1.    Wniosek o wydanie/przedłużenie terminu ważności „KARTY RODZINY OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ” 
2.    Formularz zgłoszeniowy dla uczestników programu „OGÓLNOPOLSKA KARTA SENIORA” 
3.    Wniosek o wydanie „RADOMSKIEJ KARTY SENIORA”
 
4.    Wniosek o wydanie/przedłużenie terminu ważności „KARTY RODZINA PLUS” 
5.    Wniosek o przyznanie karty dużej rodziny lub wydanie duplikatu „KARTY DUŻEJ RODZINY”. 

 
Światowy Dzień Serca jest to święto obchodzone corocznie w ostatnią niedzielę września z inicjatywy Światowej Federacji Serca (WHF) z udziałem, i przy współfinansowaniu, WHO, UNESCO i UNICEF-u.
 

 
Obchody Dnia mają na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej chorób serca oraz promocję zdrowego stylu życia.

27.08.2018

  PODSUMOWANIE AIR SHOW 2018

Podczas Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show, które odbyły się w Radomiu w dniach 25-26 sierpnia 2018 roku służby medyczne udzieliły 366 porad medycznych, w tym 56 dzieciom. Porady dotyczyły ukąszeń przez owady, otarć naskórka, bólu głowy.

 

8 osób zostało przewiezionych do szpitali. Te zdarzenia dotyczyły głównie zasłabnięć i problemów z ciśnieniem. Nie było poważnych interwencji. 

 

W ramach zabezpieczenia medycznego Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2018 na lotnisku zorganizowany został „szpital polowy”, w którym dyżur pełnili lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. W pełnej gotowości czekały też cztery specjalistyczne ambulanse, pomoc potrzebującym nieśli także ratownicy pieszych patroli medycznych oraz patrol jeżdżący na quadzie. Po raz pierwszy ratownicy medyczni Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego patrolowali lotnisko na motoambulansach.

 

 

 

Szpitalny Oddział Ratunkowy Radomskiego Szpitala Specjalistycznego w związku z Air Show również nie odnotował poważniejszych zdarzeń.

 

 

 

12.06.2018

  Piknik Zdrowia na deptaku


VI Radomski Piknik Zdrowia odbył się w dniu 10 czerwca 2018 roku na
 
radomskim deptaku. Podczas pikniku,  na stoisku Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego chętni mogli zbadać poziom cukru, ciśnienia tętniczego, saturację, udzielane były również porady z zakresu pierwszej pomocy. Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego przygotowała również symulację wypadku drogowego z udziałem motocyklisty: wezwany na miejsce zdarzenia zespół ratownictwa medycznego udzielił pomocy poszkodowanemu. Zorganizowany został także konkurs dotyczący zasad udzielania pierwszej pomocy. Nagrody ufundował i wręczył prezydent Radosław Witkowski.
 
Piknikowi Zdrowia towarzyszył  festyn motocyklowy zorganizowany w ramach  Ogólnopolskiej Akcji
„Motoserce – Krew Darem Życia – Podziel się nią”.

 

 

 

 

 

 

01.06.2018

 W Radomiu odbyła się przysięga WOT

W dniu 27 maja 2018 roku w Radomiu odbyła się przysięga żołnierzy wstępujących w szeregi 6. Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego.  Zorganizowano również festyn rodzinny, podczas którego prezentowali się m.in. żołnierze WOT. Podczas wydarzenia nie mogło oczywiście zabraknąć  Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

 

 

 

23.05.2018

Puchar Dyrektora RSPR dla Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy

W dniu 18 maja 2018 roku zakończyły się eliminacje do Ogólnopolskich Zawodów Ratowników Policyjnych z Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy. Organizatorem zawodów był Wydział Kadr i Szkolenia Komendy Wojewódzkiej Policji z siedzibą w Radomiu. Podstawowym celem było podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności z zakresu kwalifikowanej pierwszej pomocy, upowszechnianie idei i zasad udzielania pierwszej pomocy.

Eliminacje wygrała drużyna z KPP w Przasnyszu w składzie mł. asp. Artur Długokęcki i sierż. szt. Robert Suchodolski i to ona pojedzie w dniach 28.05 – 30.05 do Słupska. Miejsce drugie zajęła reprezentacja KPP w Garwolinie w składzie mł. asp. Paweł Olkowicz i sierż. szt. Kamil Kowalski, właśnie do drużyny z Garwolina powędrował puchar ufundowany przez Piotra Kowalskiego Dyrektora Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Miejsce trzecie przypadło w udziale drużynie KMP w Radomiu, którą tworzyli post. Justyna. Brendel i st. post. Bartłomiej Derlatka.

 

23.05.2018

  TURNIEJ PIŁKARSKI O PUCHAR KOMENDANTA STRAŻY MIEJSKIEJ W RADOMIU


W dniu 11 maja 2018 roku odbyła się VII edycja Turnieju Służb Mundurowych o Puchar Komendanta Straży Miejskiej w Radomiu. Tegoroczna edycja zgromadziła aż 13 drużyn.  W finale Areszt Śledczy w Radomiu wygrał ze Strażą Miejską 2:0, natomiast w pojedynku o trzecie miejsce Straż Pożarna pokonała 2:0 reprezentację Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom.

  "Chcemy się uczyć, bo będziemy pracować w ... zawodach medycznych"


 

Jaką szkołę wybrać aby zostać ratownikiem medycznym? Na czym polega praca w pogotowiu ratunkowym? Jak udzielić pierwszej pomocy? Z ogromnym zainteresowaniem uczniów klas gimnazjalnych spotkała się lekcja zorganizowana w Publicznej Szkole Podstawowej nr 11 im. Adama Jerzego Czartoryskiego w Radomiu. Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego została zaproszona do udziału w projekcie edukacyjnym pt. ”Chcemy się uczyć, bo będziemy pracować w… zawodach medycznych”. Projekt był realizowany w ramach Tygodnia Na Rzecz Kariery, a jego celem jest rozwijanie zainteresowań uczniów, propagowanie edukacji zawodoznawczej oraz kształcenie postaw przedsiębiorczych. Warsztaty przygotowane przez Radomską Stację Pogotowia Ratunkowego odbyły się w dniu 27 kwietnia 2018 roku. Wyjątkową lekcję z uczniami II i III klas gimnazjum poprowadził ratownik medyczny Mariusz Wielocha.

 

 

 

 

 

Dołączyliśmy do Akademii Bezpieczeństwa


16 marca 2018 roku Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego  dołączyła do projektu Akademia Bezpieczeństwa.  Priorytetem inicjatorów  projektu jest realizacja w Radomiu, a w przyszłości w całej Polsce, kompleksowego programu mającego na celu podniesienie bezpieczeństwa społeczności lokalnej, jak również stworzenie nowego standardu wychowującego nowe pokolenia lokalnych liderów, świadomych potrzeby niesienia pomocy innym i potrafiących w sposób kompetentny udzielać pierwszej pomocy.

 W ramach Akademii Bezpieczeństwa w  XI Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Integracyjnymi im.

S. Staszica odbyła się debata „Narkotyki, dopalacze? Nie tędy droga” oraz międzyszkolne zawody dla klas mundurowych. Prelegentami podczas debaty byli m.in. Elżbieta Bocheńska - Dyrektor XI Liceum Ogólnokształcące z OI im. St. Staszica, Małgorzata Kędzierska -Abidi - pielęgniarka ratunkowa z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, Mariusz Wielocha - ratownik medyczny z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, Małgorzata Małysa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Radomiu oraz Urszula Kępczyńska –Kruk i Tomasz Kazirodek - Kuratorzy Rodzinni Sądu Rejonowego w Radomiu.

W spotkaniu udział wzięli także m.in. podinsp. Zbigniew Bartosiak oraz kom. Artur Duszak z Wydziału Ceremoniału Policyjnego KGP, nadkom. Dariusz Szymański Zastępca Komendanta Miejskiego Policji  w Radomiu, Piotr Kowalski Dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego,dr Elżbieta Kielska Rektor WSH w Radomiu, Witold Barwicki Zastępca Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej oraz Agnieszka Grabska oraz Iwa Komór z Urzędu Miejskiego w Radomiu

 Priorytetem inicjatorów projektu jest realizacja w Radomiu, a w przyszłości w całej Polsce, kompleksowego programu mającego na celu podniesienie bezpieczeństwa społeczności lokalnej, jak również stworzenie nowego standardu wychowującego  pokolenia lokalnych liderów, świadomych potrzeby niesienia pomocy innym i potrafiących w sposób kompetentny udzielać pierwszej pomocy.


 

 

 

28.02.2018

  "26 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Radomiu"


Dokładnie 336. 91. 47 zł zebrano podczas 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Radomiu. - Wielkie brawa dla radomian. Nie spodziewaliśmy się takiego wyniku, a pobiliśmy ubiegłoroczny rekord o 10 tysięcy złotych - powiedział Bartosz Bednarczyk, szef radomskiego sztabu WOŚP. Podczas  spotkania podsumowującego akcję,zaangażowane w nią służby i instytucje otrzymały specjalne podziękowania od Jurka Owsiaka. Nie zabrakło słów uznania także dla Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Indywidualne podziękowania otrzymał Dyrektor Stacji Pan Piotr Kowalski. 

 
26. Finał WOŚP odbył się w dniu 14 stycznia 2018 roku, a jego celem było pozyskanie środków "dla wyrównania szans w leczeniu noworodków".

15.01.2018

"Kręci mnie bezpieczeństwa zimą - Bezpieczne ferie 2018"


Ratownicy medyczni, policjanci, strażacy i strażnicy miejscy w ramach kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo zimą – Bezpieczne ferie 2018” zorganizowali 12 stycznia 2018 roku spotkanie dla uczniów radomskich szkół podstawowych, podczas którego tłumaczyli jak bezpiecznie wypoczywać podczas ferii.

Rozpoczynają się ferie, a wraz z nimi wiele możliwości spędzania wolnego czasu dla najmłodszych, które często mogą nieść ze sobą różne niebezpieczeństwa. Dlatego służby mundurowe z Radomia, w tym Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Radomiu, Radomski Szpital Specjalistyczny, Komenda Miejska Policji w Radomiu, Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska, a także WOPR, Radomskie Stowarzyszenie „Młodzi Kreatywni" działające przy XI Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi im. Stanisława Staszica w Radomiu, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczną w Radomiu oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Radomiu przygotowali dla najmłodszych spotkanie nad zalewem na Borkach  „Bezpieczne ferie”.

Podczas akcji, jej organizatorzy tłumaczyli najmłodszym jak ważne jest bezpieczeństwo podczas ferii. Uczyli dzieci m.in. jak mają zachowywać się nad wodą i na lodzie. Uświadamiali, czym może zakończyć się spacer
po cienkim lodzie. Na zakończenie wszyscy uczestnicy otrzymali książeczki „Bezpieczne Dziecko”. W naszej  akcji wzięło udział około 1. 300 dzieci.

 

 

 

 

08.01.2018

" Pierwsza pomoc dla każdego"


Prawie  3 i pół tysiąca osób skorzystało z  kursów  pierwszej pomocy organizowanych w ramach budżetu obywatelskiego Radomia przez Radomską Stację Pogotowia Ratunkowego.

Projekt „Pierwsza pomoc dla każdego” zdobył największą liczbę punktów w  głosowaniu na projekty zgłoszone do obszaru ogólnomiejskiego i tym samym został wpisany na listę przeznaczonych do realizacji w ramach budżetu obywatelskiego w 2017 roku. Celem spotkań było zwiększenie świadomości i umiejętności mieszkańców w zakresie udzielania pierwszej pomocy.

Cykl szkoleń został zainaugurowany 2 października 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej numer 4 w Radomiu. Do  dnia 31 grudnia 2017 roku  pielęgniarki i ratownicy medyczni Radomskiej Stacji Pogotowia
Ratunkowego przeszkolili niemal 3 i pół tysiąca osób. Jak ratować życie  uczyliśmy najmłodszych - przedszkolaki, uczniów radomskich szkół, a także  pracowników zatrudnionych w  zakładach pracy oraz seniorów.
Uczestnicy zajęć poznawali przepisy udzielania pierwszej pomocy, zasady wzywania pomocy i udzielania informacji dyspozytorom oraz zasady oceny funkcji życiowych u dzieci i dorosłych. Z myślą  o podniesieniu bezpieczeństwa podczas zajęć wręczaliśmy elementy odblaskowe.

 

 

 

12.12.2017

Ratownicy rozwieźli Szlachetne Paczki do potrzebujących


Szlachetne paczki, dary przekazywane prosto z serca, dotarły w miniony weekend, 9 i 10 grudnia do najbardziej ubogich rodzin z Radomia i okolic. W finale akcji kolejny raz uczestniczyli ratownicy medyczny z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. przygotowane przez darczyńców paczki były rozwożone do rodzin trzema karetkami.

"Szlachetna paczka" to akcji społeczne, dzięki której potrzebujące i wielodzietne rodziny mogą zaznać szczęścia i poczuć niesamowitą atmosferę Świąt bożego Narodzenia.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

08.12.2017

Ukradł pacjentowi rower.
Dzięki wsparciu pracowników Pogotowia i salonu Rodex udało się kupić nowy.

Zło w postaci złodziejstwa zrodziło dobro w postaci reakcji naszych pracowników”– mówił Dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Piotr Kowalski przekazując panu Marcinowi nowy rower.

Młody radomianin, któremu ktoś ukradł rower, gdy zabierała go z ulicy karetka pogotowia, dostał nowiutkiego rometa. Rower ufundowali poruszeni zdarzeniem właściciele salonu Rodex oraz pracownicy stacji pogotowia ratunkowego.

 

Przypomnijmy, do zdarzenia, które zbulwersowało wielu radomian doszło w dniu 30 października 2017 roku po godzinie 17.30 na ulicy Beliny - Prażmowskiego w Radomiu. Na ratunek potrzebującemu pomocy mężczyźnie został wysłany zespół ratownictwa medycznego, lekarz zdecydował o przewiezieniu 34 latka do szpitala. W pewnym momencie do chorego podszedł mężczyzna, który poinformował, że ”zaopiekuje się rowerem i odprowadzi go do domu”. Niestety okazało się, że wykorzystał całą sytuację i ukradł rower pacjentowi. Rower był bardzo ważnym środkiem transportu dla chorego mężczyzny. Na jego zakup, nasz pacjent wydał wszystkie zaoszczędzone - przez długi okres -pieniądze.

 

Sytuacja ta bardzo poruszyła naszych pracowników, którzy spontanicznie zorganizowali zbiórkę na zakup roweru. Zło w postaci złodziejstwa zrodziło dobro w postaci reakcji naszych pracowników – mówi Dyrektor Piotr Kowalski. Podkreśla, że każdą kradzież ocenimy negatywnie, ale taka, która przydarza się osobie w sytuacji zagrożenia życia i zdrowia, jest szczególnie godna napiętnowania.

 

– Kiedy usłyszeliśmy o całej sprawie, strasznie nas zbulwersowała dlatego postanowiliśmy, że  dołożymy swoją cegiełkę – mówi Szymon Pyrka, współwłaściciel firmy Rodex. A Sławomir Byzdra dodaje: – Niech to będzie przykład dla innych firm i instytucji. Zło trzeba zwyciężać dobrem.

 

Podczas przekazania nowego roweru wzruszenia nie krył pan Marcin. – Nie mam słów. Jestem szczęśliwy. Babcia poszkodowanego dziękowała darczyńcom. Mówiła, że to jedyny środek transportu wnuka.

 

Jednoślad jest bardzo nowoczesny, ma specjalnie dopasowaną ramę do wzrostu pana Marka oraz wygodne siodełko. Po za tym jest wyposażony w przerzutki, bidon, bardzo komfortowy i bezpieczny. Radomska policja nadała mu specjalne oznaczenia i wpisała do rejestru, dzięki którym, jeśli kradzież by się powtórzyła, łatwiej go będzie odnaleźć.

 

 

 

 

16.10.2017

 

13.10.2017

 

03.10.2017

Ruszyły konkursy pierwszej pomocy


2 października 2017 roku w Publicznej Szkole Podstawowej numer 4 w Radomiu zainaugurowana została akcja "Pierwsza pomoc dla każdego". Projekt jest finansowany z budżetu obywatelskiego.
W trakcie zajęć uczestnicy poznają przepisy udzielania pierwszej pomocy, zasady wzywania pomocy i udzielania informacji dyspozytorom oraz zasady oceny funkcji życiowych u dzieci i dorosłych.

- Przyzwyczailiśmy się do tego, że budżet obywatelski to takie twarde działania jak na przykład nowa infrastruktura. W tym przypadku wygrał projekt edukacyjny. Będziemy uczyć nasze radomskie dzieci i młodzież zasad udzielania pierwszej pomocy. Oby ta sztuka nigdy nie była nam w życiu potrzebna, ale w razie konieczności musimy wiedzieć jak jej prawidłowo udzielić - mówił podczas spotkania z uczniami prezydent Radosław Witkowski. 

- Przede wszystkim chodzi o sytuację, w których trzeba szybko zareagować, a mianowicie postępowania w przypadku zatrzymania krążenia, czyli umiejętność  uciskania klatki piersiowej, wykonywania sztucznej wentylacji - wyliczała Małgorzata Kędzierska-Abidi, pielęgniarka Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Z kursów pierwszej pomocy skorzysta 3,2 tyś. osób; uczniowie radomskich szkół,dorośli w tym pracownicy radomskich zakładów zakładów pracy oraz seniorzy.

 

 

 

 

19.09.2017

Dwa nowe ambulanse w Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu.


Uroczystość poświęcenia i oddania ich do użytku odbyła się 18 września 2017 roku.

Ambulanse poświęcił kapelan ksiądz Grzegorz Wójcik, a kluczyki do nowych ambulansów uroczyście przekazał prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Koszt zakupu ambulansów razem z ich wyposażeniem to kwota około 1 miliona 400 tysięcy złotych. Dofinansowanie w wysokości 500 tysięcy złotych zostało przekazane z budżetu Gminy miasta Radom.

"Słowa podziękowania, za zakup tych karetek trzeba przekazać na ręce radnych -mówi prezydent Radosław Witkowski. - To oni zdecydowali się na zakup jednego z pojazdów". Drugi ambulans udało się kupić dzięki temu, że Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego ma oszczędności. To zasługa dyrektora stacji Piotra Kowalskiego. 

W 2015 roku zakupiliśmy jedną karetkę, rok temu dwie i w tym roku również dwie. Mam nadzieję, że decyzją radnych 2018 roku kupimy chociaż jedną karetkę mówił prezydent.

Z nowego zakupu zadowolony jest Piotr Kowalski dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. -Obecnie posiadamy 18 karetek, z czego połowa jest już bardzo mocno wysłużona. Niektóre mają przebiegi powyżej 400 tyś. kilometrów - tłumaczy Piotr Kowalski. - staramy się dbać o sprzęt, niemniej jednak bez nowych zakupów nie będziemy w stanie docierać do osób, które potrzebują pomocy. Zakup pięciu samochodów w ostatnich latach napawa optymizmem. Jednak by w pełni zaspokoić nasze potrzeby, trzeba kupować co roku dwie albo nawet trzy karetki. 
Samochody, które dzisiaj otrzymaliśmy, są w pełni wyposażone. Spełniają wszystkie standardy zarówno europejskie, jak i światowe. Jedna z karetek ma wyposażenie pochodzące ze Stanów Zjednoczonych.

Jeden z zakupionych ambulansów to pojazd furgon marki MERCEDES-BENZ "Sprinter", drugi został zabudowany na pojeździe ciężarowym marki MERCEDES-BENZ "Sprinter" (kabina z ramą nośną) i jest przystosowany do zamocowania kontenera sanitarnego. Jest to pierwszy tego typu ambulans zakupiony przez RSPR w Radomiu. Ambulanse posiadają najnowocześniejsze systemy bezpieczeństwa jazdy oraz wzmocnione zawieszenie gwarantujące pełny komfort transportu pacjenta nawet w ekstremalnie trudnych warunkach drogowych i atmosferycznych.

Wymiana taboru, jest dla Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego priorytetem. Zespoły Ratownictwa Medycznego w 2016 roku wyjeżdżały w samym Radomiu średnio 110 razy na dobę. Był to najwyższy wskaźnik na Mazowszu. W 2017 roku w okresie od stycznia do lipca średnia ilość wyjazdów ZRM na dobę wynosiła w Radomiu 117.
Do RSPR należy 13 Zespołów Ratownictwa Medycznego, które w tym roku w okresie od stycznia do końca lipca wyjeżdżały prawie 25 tysięcy razy. Szacujemy, że końca roku będzie to ponad 42 tysiące razy.

Razem z wyjazdami zespołów w całym rejonie operacyjnym do końca 2017 roku będzie około 75 tysięcy wyjazdów.

 

 

 

 

 

 

 

11.09.2017

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy w Radomiu

8 września 2017 r. 

To Specjalny Punkt Pierwszej Pomocy został zorganizowany w radomskim magistracie w dzień poprzedzający Światowy Dzień Pierwszej Pomocy. 8 września 2017 roku w Urzędzie Miejskim pielęgniarki i ratownicy medyczni Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego uczyli zasad udzielania pierwszej pomocy, mieszkańcy Radomia mogli także skorzystać z badań pomiaru poziomu cukru we krwi, ciśnienia tętniczego krwi i pulsoksymetrii
.

Światowy Dzień Pierwszej Pomocy obchodzony jest co roku w drugą sobotę września. Celem jest uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

08.09.2017

Certyfikat dla Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego 

Certyfikat Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego otrzymała za udział w kampanii "Twoja krew, moje życie". 


28.08.2017

AIR SHOW 2017

Patrole ratownicze, zespoły wyjazdowe, specjalistyczny sprzęt – 
Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego uczestniczyła w zabezpieczeniu  medycznym Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show, które odbyły się w Radomiu 26 – 27 sierpnia 2017 roku. Aby zapewnić najwyższe bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom imprezy, na lotnisku na Sadkowie powstał „szpital polowy”, w którym dyżur pełnili lekarze i pielęgniarki Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Każdy kto potrzebował pomocy mógł zwrócić się o nią również do patroli ratowniczych, które zostały zadysponowane w poszczególne rejony lotniska. W pełnej gotowości czekały cztery ambulanse Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.
Podczas dwóch dni Air Show udzielono 261 porad medycznych, 8 osób przewieziono do radomskich szpitali.
AIR SHOW to impreza odbywająca się cyklicznie, co dwa lata na lotnisku Sadków w Radomiu. Pokazy cieszą się ogromną popularnością i ściągają pasjonatów podniebnych ewolucji z całego kraju.

 

 

 

 

21.08.2017

Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego uczestniczy w kampanii społecznej " Twoja krew, moje życie".

To ogólnopolska akcja promująca honorowe oddawanie krwi – skierowana do punktów pobrań, która jest realizowana w oparciu o program polityki  zdrowotnej „Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020”.
Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej  zapotrzebowania na krew oraz zachęcenie Polaków do honorowego oddawania  krwi. W ramach akcji „Twoja krew, moje życie”  w Radomskiej Stacji  Pogotowia Ratunkowego  rozmieszczone zostały plakaty promujące oddawanie krwi.

Krew to niezwykle cenny dar, uzyskiwany wyłącznie dzięki dobrej woli ludzi.

18.07.2017

 

07.06.2017

Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego z certyfikatem

Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego otrzymała w dniu 06 czerwca 2017 roku certyfikat "Miejsce Przyjazne Seniorom w Radomiu". Certyfikat jest "uhonorowaniem szczególnej otwartości i przychylności wobec osób starszych". Celem zorganizowanego po raz pierwszy konkursu jest wyróżnianie oraz promowanie miejsc, instytucji oraz organizacji, które z uwagi na oferowane usługi, stosowane zniżki oraz dostępność architektoniczną wychodzą naprzeciw oczekiwaniem seniorów. O przyznaniu certyfikatu zdecydowała specjalnie powołana kapituła, statuetkę wręczył -podczas uroczystej gali - Prezydent Radomia Radosław Witkowski.


 

 

Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego uczestniczy w kampanii społecznej "Twoja krew, moje życie".

To ogólnopolska akcja promująca honorowe oddawanie krwi -skierowane do punktów pobrań, która jest realizowana w oparciu o program polityki zdrowotnej "Zapewnienie samowystarczalności Rzeczypospolitej Polskiej w krew i jej składniki na lata 2015-2020".
Celem akcji jest zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zapotrzebowania na krew oraz zachęcenie Polaków do honorowego oddawania krwi. W ramach akcji " Twoja krew, moje życie" w Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu rozmieszczone zostały plakaty promujące oddawanie krwi.

Krew to niezwykłe cenny dar, uzyskiwany wyłącznie dzięki dobrej woli ludzi.

 

05.06.2017

 V Radomski Piknik Zdrowia

Na deptaku odbył się V Radomski Piknik Zdrowia. Towarzyszyło mu "Motoserce", czyli doroczna zbiórka krwi organizowana przez radomskie środowisko motocyklowe. W trakcie pikniku można było między innymi zbadać ciśnienie, poziom cukru, cholesterol, a także skorzystać z porad z zakresu profilaktyki i diagnostyki raka piersi, porad dietetycznych, ustalić wskaźniki BMI. Była też prezentacja artykułów pierwszej potrzeby przydatnych podczas pielęgnacji kobiet w ciąży, po porodzie oraz noworodków. Zorganizowany został pokaz udzielania pierwszej pomocy poszkodowanych w wypadku motocyklowym. 04.06.2017

 

 

 

  KUPMY AMBULANS !!! GŁOSUJMY !!!


Do 14 czerwca mieszkańcy Miasta Radomia mogą oddać swoje głosy na projekty Budżetu Obywatelskiego!Głosować można przez stronę www.konsultacje.radom.pl,  tradycyjnie na papierowej Karcie do głosowania w stałych punktach głosowania. Są to: Referat Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta, ul. Żeromskiego 53 (pok. 104),Centrum Organizacji Pozarządowych, ul. Struga 1, Biuro Obsługi Mieszkańca, ul. Kilińskiego 30 pok. 19; Biuro Rady Miejskiej, ul. Moniuszki 9. Głos można oddać także w Mobilnych Punktach Głosowania – Harmonogram dostępny na stronie www.konsultacje.radom.pl – Aktualności.

22.05.2017

  Pogotowie wśród najlepszych


19 maja 2017 roku na stadionie Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Radomiu odbył się VI Turniej piłki nożnej służb mundurowych o Puchar Komendanta Straży Miejskiej. Uczestniczyło w nim 12 drużyn. Zmagania wygrał Areszt Śledczy,drugie miejsce zajęli Strażacy, na trzecim miejscu  uplasowała się drużyna Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

Kolejne miejsca zajęły: 4. JW 4938 w Radomiu, 5. Mazowiecka Komenda Województwa Policji
w Radomiu, 6. Straż Miejska w Radomiu, 7. Komenda Miejska Policji w Radomiu, 8. Księża, 9. Radomskie Stowarzyszenie Prawników, 10. ABW, 11. Orkiestra Wojskowa, 12. Straż Ochrony Lotniska

Celem zawodów była przede wszystkim integracja środowiska wszystkich służb mundurowych oraz doskonalenie sprawności fizycznej. Wszystkim drużynom dziękujemy za sportowe emocje oraz rywalizację, a naszej drużynie  naszej serdecznie gratulujemy wspaniałego wyniku.


 

06.04.2017

 Światowy Dzień Zdrowia 2017


Depresja - porozmawiajmy o niej" tak brzmi hasło Światowego Dnia Zdrowia, który przypada 7 kwietnia 2017 roku. Celem kampanii jest doprowadzenie do tego, aby więcej osób cierpiących na depresję szukało pomocy i ją otrzymało.
W kampanii aktywnie uczestniczy Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego. W placówce pojawiły się plakaty i informacje dotyczące choroby. Plakaty przygotowane przez WHO przedstawiają problem depresji u dzieci, młodzieży, kobiet po urodzeniu dziecka oraz u osób starszych, dołączone zostały do nich informacje jak rozpoznać chorobę i jak spróbować z nią sobie radzić.


05.04.2017

Podejrzenie zakażeniem wirusem eboli w Radomiu. Służby ćwiczą jak zapobiegać groźnym sytuacjom.


Scenariusz ćwiczeń - przeprowadzonych w dniu 5 kwietnia 2017 roku - zakładał, że pacjent z podejrzeniem zakażenia wirusem eboli zostaje zidentyfikowany podczas wizyty w Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Mężczyzna jest zakonnikiem, wrócił właśnie z Liberii w Afryce Zachodniej. Badający do lekarz wdraża procedury epidemiologiczne: misjonarz w kapsule, która ma na celu ochronę otoczenia przed rozprzestrzenianiem się szkodliwych substancji, zostaje przewieziony do szpitala w Warszawie. Pozostałe osoby, które miały kontakt z chorym zostają poddane dekontaminacji.

Poniżej fotorelacja z tego wydarzenia.

 

 

 

 

 

 

05.04.2017

  Pół roku więzienia za atak na ratownika medycznego


Karę 6 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej i kontrolowanej pracy na cele społeczne orzeczono wobec 54-letniej kobiety, która znieważyła ratowników medycznych z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego niosących pomoc jej dziecku. Warto przypomnieć, iż ratownik medyczny w czasie wykonywania czynności służbowych, tj. ratowniczych jest traktowany jako funkcjonariusz publiczny.

Przyjechali, by pomóc, a zostali zaatakowani - nie ma miesiąca, by taka informacja nie ukazała się w mediach. Agresywne osoby, najczęściej będące pod wpływem alkoholu nic sobie nie robią z tego, że ich zachowanie może doprowadzić do tragedii. Z podobnym zachowaniem spotkali się ratownicy z radomskiego pogotowia. 

W październiku ubiegłego roku zostali wezwani do miejscowości na terenie gminy Jedlińsk. Mieli pomóc choremu dziecku. Według ich oceny 12-latek kwalifikował się do przewiezienia do szpitala. Musiała mu jednak towarzyszyć osoba dorosła. Taka informacja wywołała agresję wśród dorosłych domowników, a w szczególności w matce dziecka. Kobieta zaczęła krzyczeć na ratowników i ubliżać im, a także zamykając z impetem drzwi karetki  uderzyła nimi jednego z ratowników. Ratownicy widząc co się dzieje wezwali na miejsce policję. Kobieta zbiegła z miejsca. Inni domownicy byli pijani. 12-latek z zapaleniem krtani został przewieziony do szpitala, a towarzyszył mu wezwany na miejsce wujek. Sprawa kobiety trafia do radomskiej prokuratury. 54-latka przyznała, że ubliżała ratownikom. W ostatnich dniach odbyła się rozprawa sądowa. Wobec kobiety orzeczono karę 6 miesięcy ograniczenia wolności z obowiązkiem wykonywania nieodpłatnej i kontrolowanej pracy na cele społeczne w wymiarze 20 godzin miesięcznie.

Warto przypomnieć, że naruszenie nietykalności cielesnej funkcjonariusza publicznego podczas lub w związku z pełnieniem obowiązków służbowych zagrożone jest karą do 2 lat pozbawienia wolności.10.02.2017

Ratownicy szkolili uczniów


Ponad setka dzieciaków, uczniów radomskich szkół uczestniczyła w akcji " Bezpieczne ferie", które 9 lutego 2017 roku została zorganizowana nad zamarzniętym zalewem na Borkach. Ratownicy medyczni z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Radomiu i strażacy z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Radomiu, tuż przed rozpoczęciem na Mazowszu ferii zimowych, przekonywali najmłodszych, że dobry wypoczynek to bezpieczny wypoczynek. Scenariusz zajęć zakładał, że pod mężczyzną spacerującym po zbiorniku wodnym załamuje się lód. Na miejscu natychmiast pojawiają się służby ratunkowe.


 

 

 

 

 

 

 

07.02.2017

Sławomir Idzikowski w Złotej Dziesiątce najlepszych medyków regionu.


3 lutego 2017 roku w Zespole Szkół Muzycznych w Radomiu odbyła się już po raz jedenasty Gala Finałowa konkursu Lekarzy Roku 2016, a po raz drugi konkursu Człowieka Roku 2016.
W złotej Dziesiątce najlepszych Lekarzy  2016 roku znalazł się Sławomir Idzikowski, chirurg, specjalista medycyny ratunkowej, od wielu lat pracuje w Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego.

 

 

Fot. Tadeusz Klocek 

28.12.2016

To był Weekend Cudów 


To był Weekend Cudów - tak o wielkim finale Szlachetnej Paczki mówili zarówno wolontariusze, rodziny, jak i wszyscy, którzy zaangażowani byli w pomoc. Finał Szlachetnej Paczki odbył się 10 - 11 grudnia 2016 r. w całej Polsce. Po raz pierwszy do ogólnopolskiej akcji Szlachetna Paczka dołączyła Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego. Nasi Ratownicy Medyczni Mariusz Wielocha, Dariusz Piasek, Dariusz Kwiecień oraz Sylwester Jelonek odwiedzali potrzebujące rodziny i wręczali im prezenty.
Emocji, radości, łez szczęścia nie brakowało.

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  

28.12.2016

Konferencja "Stopień wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020" 


W dniu 8 grudnia 2016 r. w Mazowieckiem Centrum Sztuki Współczesnej " Elektrownia" odbyła się konferencja pt. Stopień wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego w 2016 roku i prezentacja harmonogramu konkursów na 2017 rok. Podczas spotkania Grzegorz Świętorecki Zastępca Dyrektora ds. EFRR Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych Podsumowała stopień wdrożenia PRO Województwa Mazowieckiego w latach 2014-2020 oraz przedstawił plany na rok 2017. O wsparciu osób bezrobotnych powyżej 30 roku życia w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020 mówił Andrzej Sałata z Wojewódzkiego urzędu Pracy w Warszawie Filia w Radomiu. Aktualny Harmonogram naboru wniosków o dofinansowanie dla Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2014-2020 przedstawił Marcin Wajda Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego. Zorganizowana została również debata"Radomski region smart -Beneficjenci realizujący umowy - ich doświadczenia w przygotowaniu i realizacji projektów" , w której uczestniczył Dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Piotr Kowalski oraz przedstawiciele PPH i Usługowego" BOLID" Sp. z o.o.; UNLIMITED Group Polska; Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia".

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  

21.11.2016

Nasz spot na dużym ekranie

Kilkuset uczniów radomskich szkół  mogło  zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy. Akcja, w której uczestniczyli  ratownicy medyczni z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego została zorganizowana 18.11.2016 r.w dniu  uroczystej premiery  filmu „Za niebieskimi drzwiami”. Przed filmem zaprezentowano spot „By nie bać się pomagać innym” zrealizowany przy współpracy koszykarzy ROSY Radom oraz ratowników medycznych, policjantów  KWP zs. w Radomiu
i radomskich strażaków. 

„Za niebieskimi drzwiami” to ekranizacja lektury szkolnej autorstwa Marcina Szczygielskiego. Pokazuje jak wielką wartością jest siła tkwiąca w rodzicielskiej miłości. Niezwykła przygoda głównego bohatera rozpoczyna się w chwili, gdy wyrusza z mamą na dawno oczekiwane wakacje. Radosną podroż przerywa tragiczny wypadek, w wyniku którego chłopiec trafia do szpitala. Kiedy odzyskuje przytomność dowiaduje się, że mama, która siedziała za kierownicą jest w śpiączce. Radomskiej premierze filmu towarzyszyło spotkanie twórców i aktorów, jak również przedstawicieli władz Radomia, policjantów z Wydziałów Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu, a także Ewy Błaszczyk, grającej jedną z głównych ról, która jest Prezesem Fundacji „Akogo?”. Tematyka filmu stała się powodem do dyskusji o bezpieczeństwie w ruchu drogowym oraz konieczności udzielenia pierwszej pomocy przedmedycznej.

Pokaz filmu był również związany z obchodami Światowego Dnia Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Zarówno przed jak i po emisji filmu na pasażu Galerii Słonecznej odbył się pokaz pierwszej pomocy przeprowadzony przez ratowników medycznych Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu Mariusza Wielochę, Sylwestra Jelonka i Dariusza Piaska.


 

 

 

 

  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

07.11.2016

"Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Radomiu została partnerem kampanii "Radomskie- regionem kultury na drodze" i akcji "Jestem uprzejmym kierowcą".Pomysłodawcą akcji propagującej kulturalne zachowania wśród użytkowników dróg, zwłaszcza kierowców jest portal http://radommoto.pl/  - Chcielibyśmy wesprzeć tę akcje. Dla osób wyróżnionych w niej, zorganizujemy nieodpłatnie kursy pierwszej pomocy. A jeżeli będą chętni do uczestniczenia w takich kursach, jesteśmy w stanie je zorganizować - powiedział Piotr Kowalski, dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu. - Mamy nadzieję, że przez tę akcję i podobne, będzie większe bezpieczeństwo ruchu drogowego, przynajmniej w naszym regionie. Być może inne regiony pójdą tym śladem i będą kontynuować tę inicjatywę, rozpoczętą w Radomiu. Jeżeli to ograniczy chociaż w minimalnym stopniu ilość wypadków na drogach i zmniejszy ilość ofiar, chociaż o jedną, będzie to naszym wspólnym sukcesem.
Zgodnie z założeniami kampanii "Radomskie - regionem kultury na drodze" i akcją "Jestem uprzejmym kierowcą", raz w miesiącu w trasę wyruszy nieoznakowany radiowóz, policjanci będą bacznie obserwować zachowania kierowców. Kulturalni otrzymają nagrody, jedną z nich będzie uczestnictwo w bezpłatnym kursie pierwszej pomocy przedmedycznej!

Akcja "Jestem uprzejmym kierowcą" jest organizowana w ramach kampanii " Radomskie -regionem kultury na drodze". Będzie odbywała się w cyklach 12 miesięcznych. Jej pierwsza edycja potrwa do 30 września 2017 roku. Organizatorami akcji są http://radommoto.pl/, Komenda Miejska Policji w Radomiu Wydział Ruchu Drogowego i Stowarzyszenie "Radomski Samorząd Obywatelski". Pomysłodawcą kampanii i akcji jest http://radommoto.pl/.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  

31.10.2016

Narkotyki, dopalacze -ulegniesz, przepadniesz!


Celem akcji prowadzonej  przez Komendę  Wojewódzką  Policji zs. w Radomiu i  Urząd Miejski  w Radomiu jest przeciwdziałanie zjawiskom patologii oraz ochrona dzieci i młodzieży przed istniejącymi zagrożeniami związanymi z zażywaniem środków odurzających. W ramach projektu odbywają się spotkania, konkursy, warsztaty, debaty oraz imprezy sportowe.

„Narkotyki kradną życie”– alarmują podczas spotkań z uczniami lekarze, policjanci, psycholodzy, terapeuci. Do zdrowego, wolnego od używek życia przekonywał radomskich gimnazjalistów Piotr Kowalski Dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Spotkanie odbyło się 27 i 28 października 2016 r. w amfiteatrze Muzeum Wsi Radomskiej.

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------  

17.10.2016

  "By nie bać się pomagać innym..."


INAUGURACJA SPOTU

Inauguracja akcji  „By nie bać się  pomagać innym…” odbyła się 17 października 2016 r. w Zespole Szkół Samochodowych w Radomiu.Organizatorzy: koszykarze radomskiej Rosy,  policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP zs. w Radomiu, pielęgniarki i ratownicy medyczni z Radomskiej Stacji Pogotowia  Ratunkowego, strażacy z Komendy Miejskiej PSP w Radomiu połączyli siły by przypominać, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy. W ramach kampanii  powstał specjalny spot, który będzie prezentowany podczas  spotkań w szkołach oraz  przed meczami Rosy. Wszystko po to, aby radomianie zyskali pewność, że udzielając  pierwszej pomocy mogą uratować życie.

Uczestniczący w uroczystości wiceprezydent Jerzy Zawodnik zwracając się do zebranych w  auli powiedział :„ Chcemy żeby jak najwięcej osób potrafiło  udzielić pierwszej pomocy, abyście wiedzieli jak się zachować kiedy zobaczycie wypadek”.

Dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego Piotr Kowalski apelował do uczniów aby „nie bali się pomagać ”. Przyznał, że często wezwany do wypadku obserwuje sytuację, w której poszkodowanego otacza grupa świadków i nikt nie udziela pierwszej pomocy.„Namawiam żeby się  nie bać i pomagać ” – mówił Piotr Kowalski.

Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji zs. w Radomiu podinsp. Jacek Mnich, mówił że „ całe nasze  życie opiera się  na  współdziałaniu, dlatego kiedy możemy pomóc i dać siebie innym powinniśmy wierzyć, że  dobra energia do nas wróci.

Prezes Rosy Przemysław Saczywko, który  jest pomysłodawcą kampanii mówił, że został wychowany w rodzinie, gdzie pomaganie innym jest czymś  naturalnym, dlatego” propagowanie w dzisiejszym społeczeństwie niesienia pomocy jest niezwykle ważne”.

Ratownicy medyczni, którzy przygotowali krótki pokaz udzielania pierwszej pomocy  przekonywali, że to „ nie jest  trudne, a sytuacja w której będziemy musieli komuś pomóc może się zdarzyć wszędzie w domu, w szkole, urzędzie czy na ulicy”. 

 

 

 

 

 
Film do pobrania na stronie
http://www.kwp.radom.pl/by-nie-bac-sie-pomagac-innym,pa1,29872,0  


Projekt wsparł Cyfrowy Polsat, 4 listopada w całym kraju odbędzie się premiera filmu dla dzieci „Za niebieskimi drzwiami”, w którym główny bohater - ofiara wypadku drogowego, musi się zmierzyć z nową sytuacją, w której przyszło mu żyć. Film jest ekranizacją lektury, wybieranej w szkołach przez wielu nauczycieli, która ma również głębokie społeczne przesłanie. Jedną z głównych ról gra Ewa Błaszczyk założycielka fundacji „Akogo?”, która od wielu lat walczy o programy wspierające rehabilitację i wybudzanie osób pozostających w komie. Część dochodów ze sprzedaży biletów będzie przeznaczona na działania właśnie tej fundacji.Każda kinowa projekcja filmu „Za niebieskimi drzwiami” będzie połączona z prezentacją filmu „By nie bać się pomagać innym...”, dzięki czemu dotrze on do widzów w całym kraju. Powstały w Radomiu spot pojawi się także na antenie TV Polsat.  


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


12.10.2016

 DZIEŃ RATOWNICTWA MEDYCZNEGO


---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 

12.10.2016

Pokażemy film


W najbliższy poniedziałek 17 października 2016 r. w  Zespole Szkół Samochodowych w Radomiu o godz. 09:00 zaprezentowany zostanie spot promujący udzielanie pierwszej pomocy. Przypomnijmy, że w akcję jego tworzenia zaangażowani zostali ratownicy Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu, a także policjanci i strażacy. W czasie kręcenia spotu zasymulowany został wypadek samochodu i motocykla, przeprowadzona została akcja ratownicza. W rolę poszkodowanych wcielili się aktorzy grupy PAT, a pomocy udzielili im koszykarze Rosy Radom. Efekt naszej pracy zaprezentujemy podczas konferencji " By nie bać się pomagać innym...".


  ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

28.09.2016

By nie bać się pomagać innym..


Ratownicy medyczni, policjanci i strażacy połączyli siły i razem z koszykarzami ROSY w specjalnym spocie filmowym będą przypominać, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy.

Scenariusz filmu zakłada symulację wypadku drogowego samochodu i motocykla. Jako pierwsi na miejsce zdarzenia pojawiają się koszykarze, którzy rozpoczynają akcję ratunkową...


 

 

 

 

 

 

 

Algorytmy postępowania zostały opracowane przez zespoły ratownictwa medycznego z Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu, a cała akcja na planie filmowym została przeprowadzona pod czujnym okiem ratowników medycznych.

Prezentacja spotu odbędzie się 17 październik 2016 r., tuż po październikowym święcie ratownictwa medycznego.-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

19.09.2016

To była okazja do wspólnej zabawy i integracji. Nad zalewem na Borkach odbył się piknik NGO.


Na siódmym już pikniku NGO spotkali się przedstawiciele radomskich organizacji pozarządowych,wolontariusze oraz władze miasta. Impreza rozpoczęła się meczem plażowej piłki ręcznej, w którym drużyna organizacji pozarządowych była lepsza od reprezentacji radomskiego samorządu. Dla uczestników pikniku przygotowano mnóstwo gier i zabaw.

W Radomiu działa obecnie ponad  600 organizacji pozarządowych. Zajmują się one m.in pomocą osobom ubogim, chorym i niepełnosprawnym. Działają też na rzecz rozwoju sportu, ochrony środowiska i kultury.

 borki0.jpg

 


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
13.09.2016

  "I CHOĆBY PRZYSZŁO TYSIĄC ATLETÓW..."


pod takim hasłem w Radomiu odbył się festyn historyczny Uliczka Tradycji. Organizowana od lat przez Resursę Obywatelską impreza, była w tym roku poświęcona historii sztuki cyrkowej i atletyki. Odbył się m.in retro-wyścig rowerowy, były pokazy w wykonaniu strongmenów, a także pokaz zabytkowych aut, motocykli i rowerów, pokaz mody w stylu retro oraz gra miejska: "Klasówka z wuefu". Celem imprez jest przybliżanie codziennego życia radomian w okresie dwudziestolecia międzywojennego.

 

  
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13.09.2016


RADOMSKA STACJA POGOTOWIA RATUNKOWEGO W RADOMIU WPROWADZA NOWOCZESNE E-USŁUGI MEDYCZNE 

Dzięki unijnej dotacji w wysokości 5,1 mln złotych zostanie przeprowadzona kompleksowa informatyzacja stacji. Umowę na dofinansowanie projektu podpisali 9 września 2016 r. w Delegaturze Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego w Radomiu, członek zarządu województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski oraz dyrektor Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu Piotr Kowalski.

W ramach projektu zostanie zakupiona i zainstalowana serwerownia oraz sieć komputerowa, nowy sprzęt komputerowy, a także oprogramowanie wspomagające zarządzanie  placówką. Wdrożonych zostanie siedem e-usług: e-ratownik, e-transport, e-noworodek, e-rejestracja,e-dokumentacja, e-opinia i e-zabezpieczenie. Usługi te dotyczą udostępniania dokumentacji medycznej, zamawiania transportów medycznych, opiniowania i zabezpieczania imprez masowych.

E-usługi zostaną wprowadzone do 2018 roku.

Projekt otrzyma unijne dofinansowanie w ramach konkursów z Działania 2.1.1 E-usługi dla Mazowsza.

 


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

09.09.2016

WIELKIE MANEWRY OBRONNE W RADOMIU


"Radom 2016" ćwiczenie obronne wszystkich służb odpowiedzialnych za działania kryzysowe odbyły się w dniach  8-9 września 2016 roku.

Pierwszego dnia służby zmierzyły się z atakiem terrorystycznym na radomskie lotnisko. Scenariusz zakładał, że dwóch pasażerów znajduję w terminalu lotniska podejrzaną paczkę. Pakunek zostaje sprawdzony przez funkcjonariuszy Straży Granicznej. Okazuję, że w paczce znajduję się podejrzana substancja, zarządzona zostaje więc ewakuacja terminala. Próbki potencjalnie niebezpiecznej substancji zostały przekazane do Sanepidu. Natomiast osoby, które miały kontakt z tą substancją zostały poddane dekontaminacji i przekazane pod opiekę zespołom Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu. Następnie poszkodowani zostali przewiezieni do Radomskiego Szpitala Specjalistycznego.

 

 

 


W drugim dniu ćwiczeń służby postawione w stan gotowości interweniowały w sytuacji próby skażenia wody pitnej w Radomiu..

 

 

Celem ćwiczeń obronnych "Radom 2016" było doskonalenie współdziałania w wykonywaniu zadań obronnych przez kierowników miejskich służb, inspekcji, straży oraz jednostek organizacyjnych gminy i pracowników Urzędu Miejskiego. W akcje zaangażowani będą pracownicy urzędu, miejskich spółek, Sanepidu, Powiatowego Ośrodka Analiz Laboratoryjnych , straży Granicznej i WKU, a także pogotowie ratunkowe, policja, straż pożarna oraz służby lotniska. Tego rodzaju ćwiczenia odbywają się raz na cztery lata i wynikają z obowiązku nałożonego przez wojewodę.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

13.07.2016

DWA NOWE AMBULANSE


Radomska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Radomiu wzbogaciła się o dwa nowe ambulanse wyposażone w sprzęt ratujący życie m.in najnowocześniejszy defibrylator, urządzenie do automatycznego masażu serca oraz wysokiej klasy środki łączności. Jeden ambulans został zakupiony w ramach budżetu obywatelskiego 2016, drugi z środków własnych Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu. 
W dniu 12.07.2016 r. w siedzibie Radomskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Radomiu obyło się uroczyste poświęcenie i przekazanie ambulansów. 


 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Uprzejmie informujemy, że Urząd Miejski w Radomiu przystąpił do Konkursu "Uzdrowić Szpitale"

Celem konkursu jest poznanie oczekiwań społeczności lokalnych wobec standardów świadczenia usług szpitalnych w ich regionie.

Szczegółowe informacje na temat Konkursu znajdują się na stronie

 www.zdroweszpitale.pl.

Zwycięzcą konkursu zostaje powiat lub miasto na prawach powiatu, który zbierze najwięcej wypełnionych ankiet w stosunku do liczby mieszkańców. Laurat otrzyma tytuł " Samorządu dbającego o szpital 2012" oraz kompleksowy audyt szpitala lub defibrylator AED wraz z 1-dniowym szkoleniem z zakresu pierwszej pomocy przeprowadzonych przez Mistrzów Polski w Ratownictwie Medycznym 2011.

Ankieta oraz regulamin Konkursu dostępny jest na stronie

            www.zdroweszpitale.pl/konkurs.

Jeden mieszkaniec z jednego nr IP może tylko raz wypełnić i przesłać ankietę.

Działania objęte Konkursem trwają do dnia 30.09.2012r. do godz. 17.00